تبلیغات
اطلاعاتی در مورد ایران اطلاعاتی در مورد ایران - شلیك موفق سامانه‌ موشكی "تور ام‌1 "
 

شلیك موفق سامانه‌ موشكی "تور ام‌1 "

نویسنده: حسن عباسی

 

سردار عزت‌الله بیگی از فرماندهان پدافند نیروی هوافضای سپاه پاسداران در گفت‎وگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، با اشاره به عملكرد موفق یگان‌های پدافندی كشور در رزمایش بزرگ مدافعان آسمان ولایت3 در خصوص عملكرد یگان‌های پدافندی نیروی هوافضای سپاه گفت: این بخش در زمینه‌های مقابله با اهداف برد كوتاه، متوسط و بلند دارای تجهیزات خوبی است كه این تجهیزات توسط متخصصان داخلی بخش صنعت دفاعی ساخته و در اختیار ما قرار گرفته است.

* تجهیزات و روش‌های مقابله با موشك كروز را در اختیار داریم

بیگی با اشاره به اهمیت مقابله با موشك‌های كروز در تهاجمات احتمالی نیز تصریح كرد: با توجه به رفتار موشك كروز و شناختی كه از آن داریم، مقابله با موشك كروز باید با روش‌های خاص و با به‎كارگیری تجهیزات مختص به آن صورت بگیرد كه این تجهیزات می‌تواند در زمینه موشكی و یا توپخانه‌ای باشد كه در بخش پدافند نیروی هوافضای سپاه این تجهیزات و روش‌ها وجود دارد.
 


وی به وجود سامانه‌های با حجم آتش بالا در مقابله با موشك‌های كروز اشاره كرد و افزود: علاوه بر این، ما از سامانه های مربوط به كشف، رهگیری و مقابله با تهدیدات كروز نیز برخوردار هستیم كه این سامانه ها در این رزمایش مورد تست و ارزیابی قرار گرفتند.

* به‎كارگیری سامانه‌های با حجم آتش بالا در رزمایش مدافعان آسمان ولایت3

این فرمانده پدافندی نیروی هوافضای سپاه ادامه داد: در این رزمایش سلاح‌های دیگری در زمینه مقابله با كروز و یا سامانه‌هایی مانند تور ام1 و سامانه‌های توپخانه‌ای با حجم آتش زیاد كه بهینه شده و ارتقا یافته‌اند نیز مورد تست و ارزیابی قرار گرفت كه برخی از آنها مانند سامانه تور ام 1 در گذشته نیز آزمایش و به‏كارگیری شده بود.

* یگان‌های پدافندی نیروهای مسلح تحت كنترل شبكه یك‎پارچه عمل می‌كنند

بیگی با بیان اینكه امروز بحمدالله انسجام و هماهنگی مناسبی بین یگان‌های پدافندی كشور اعم از ارتش و سپاه و ناجا وجود دارد، خاطرنشان كرد: پدافند مانند یك زنجیره است كه اگر در برخی جاها این زنجیر از هم گسسته شود ما در زمینه دفاع با مشكل روبرو خواهیم شد.

وی افزود: به همین دلیل یگان‌های پدافندی نیروهای مسلح در 4 زمینه كشف، شناسایی، رهگیری و انهدام اهداف، تحت كنترل شبكه یك‎پارچه قرار دارند كه این شبكه می‌تواند این زنجیره‌های پدافندی را به یكدیگر متصل كند.

* به‏كارگیری بسیجیان آموزش‌دیده در گردان‌های پدافندی

این فرمانده پدافندی نیروی هوافضای سپاه همچنین به استفاده از نیروهای بسیج در بخش پدافندی اشاره كرد و گفت: همان‎طور كه ما در جنگ تحمیلی نیز متكی به همین نیروهای بسیج مردمی بودیم، امروز هم در بخش پدافند از همین ظرفیت استفاده می‌كنیم.

بیگی اضافه كرد: به همین خاطر نیروهای بسیج در قالب گردان‌های پدافندی آموزش دیدند و این آموزش هرساله تحت عنوان طرح نظیر به نظیر ادامه داشته به طوری كه با گذشت دو سه سال، این نیروهای بسیجی توانسته‌اند به حد بالایی از توانمندی پدافندی دست پیدا كنند.

وی تصریح كرد: از آنجایی كه كشور ما دارای تنوع جغرافیایی زیادی از كویر و دریا گرفته تا مناطق كوهستانی است، شاید در برخی مناطق ما از نظر استفاده از سامانه‌های راداری با مشكل روبرو شویم كه به همین منظور دیده‌بان‌های زبده و آموزش دیده در تمامی این نقاط كه دشمن احتمال بدهد می‌تواند از آنجا نفوذ كند، مستقر هستند.

این فرمانده بخش پدافند نیروی هوافضای سپاه تاكید كرد: در صورت هرگونه تهاجم احتمالی، دشمن قادر نخواهد بود بداند كه در چه مناطقی و چگونه با او مقابله می‌شود و این یكی از ویژگی استفاده از ظرفیت بالای بسیج است.

بیگی اضافه كرد: البته استفاده از نیروهای بسیج تنها محدود به بخش دیده‌بانی نبوده و همان‎طور كه گفته شد در بخش تجهیزات و استفاده از سامانه‌ها نیز با توجه به آموزش‌های داده شده، در صورت نیاز از نیروهای بسیج‌ استفاده خواهد شد.

* سه پیام رزمایش پدافند هوایی در بخش داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی

وی در پایان افزود: رزمایش بزرگ مدافعان آسمان ولایت3 دارای سه پیام برای مردم كشور، كشورهای منطقه و در سطح بین‌المللی است كه در بخش داخلی، مردم عزیز ما می‌توانند مطمئن باشند كه فرزندان آنها در پدافند هوایی در آمادگی صددرصد برای هرگونه دفاع از مناطق حساس و جای جای كشور عزیزمان هستند.

این فرمانده بخش پدافند نیروی هوافضای سپاه افزود: در سطح منطقه نیز قطعا ایران قدرتمند و آماده، ضامن حفظ امنیت كشورهای دیگر نیز خواهد بود در حقیقت پیام صلح و امنیت را برای منطقه در پی دارد.

بیگی با بیان اینكه تاریخ نشان داده هیچ‎گاه ایران شروع كننده هیچ تجاوزی علیه دیگران نبوده، اظهار داشت: پیام این رزمایش برای دشمنان فرامنطقه‌ای نیز پیام بازدارنگی و اعلام آمادگی نیروهای مسلح برای مقابله با هرگونه تهدید احتمالی است.


 

() نظرات

بازی آنلاین